Zbliżające się wakacje to okazja, by porozmawiać o (zagrożonych) morzach i oceanach. Trwa właśnie coroczna akcja organizacji WWF "Ocalmy oceany", która dostępna jest dla Was w całości online. Zachęcam Was bardzo serdecznie do skorzystania z możliwości do zdobycia bardzo cennej wiedzy i udziału w warsztatach, które wskażą Wam jak żyć ekologicznie w trosce o nasze wspólne dobro - morza i oceany.
PLASTIK
Obecnie poważnym zagrożeniem z jakim borykają się morza i oceany są śmieci - głównie plastik. Plastikowe śmieci nie tylko powodują śmierć zwierząt morskich i oceanicznych, ale z czasem rozpuszczają się na mikroskopijne cząsteczki, trafiają do organizmów zwierząt, a później do nas.
"Żółwie morskie codziennie zjadają nasze odpady plastikowe: mylą je z meduzami czy wodorostami. Ze względu na kształt, ale też przez gromadzące się na plastiku bakterie i glony, które nadają im słodki zapach"
SIECI WIDMO
W Bałtyku zalega kilkaset ton sieci widm. To ogromne źródło plastiku, ale też śmiertelna pułapka, która wciąż łowi ryby i ssaki morskie. Co roku do Bałtyku trafia nawet do 10 000 takich sieci. Czym są sieci widma i co się z nimi dzieje dowiecie się z poniższej animacji:
LINK👉WWF - ANIMACJA O SIECIACH WIDMO
RYBNE OPOWIEŚCI
Poniżej, w linku znajdziecie ciekawostki o rybach oceanicznych i morskich. Czy wiecie co wspólnego mają ze sobą sardynka i Napoleon? Czym jest zrównoważony połów i jakie certyfikaty powinny mieć ryby sprzedawane w sklepach?
LINK👉 RYBNE OPOWIEŚCI
GRA
Wybierz się na wirtualny połów ryb i sprawdź jak Twoje wybory wpłyną na planetę.
LINK👉 GRA Połowy w oceanie
Źródło: własne |
WARSZTATY
Propozycja dla uczniów klas starszych:
Jak się okazuje haftowanie nie tylko relaksuje, ale też ratuje naszą planetę. Produkcja ubrań często odbywa się z dużą szkodą dla środowiska. Zamiast wyrzucać ulubioną koszulkę z powodu plamy lub przetarcia, możecie nadać jej drugie życie. Poniżej zamieszczam link do warsztatu z haftu morskiego (przeznaczony dla początkujących). Ja zastąpiłam zmywalne pisaki krawieckie ołówkiem - ślad zniknął po praniu. Piękne morskie wzorki idealnie sprawdzą się w sezonie wakacyjnym.
LINK👉 WARSZTATY Z HAFTU MORSKIEGO WWF
CO MOŻESZ ZROBIĆ DLA MÓRZ I OCEANÓW?
- staraj się nie używać opakowań jednorazowych, większości z nich nie da się ponownie przetworzyć.
- w sklepie na produktach rybnych szukaj oznaczeń o zrównoważonych źródłach połowu
Marlena Kapica
Linki do źródeł (zdjęcia pochodzą ze strony organizacji WWF):
https://www.wwf.pl/srodowisko/morza-i-oceany
Wydarzenie: Tydzień dla oceanów WWF