poniedziałek, 1 czerwca 2020

Gry i zabawa z okazji dnia dziecka ;-)

Lisek chytrusek

Liczba uczestników - dowolna.Przybory – szarfa, woreczek. 

Przebieg zabawy:
Wszyscy uczestnicy w pozycji przysiadu podpartego w luźnej rozsypce. Jeden z uczestników zabawy (lisek chytrusek) poszukuje woreczka lub piłeczki ukrytego przez resztę grupy wśród innych przyborów. O miejscu jego znajdowania się decyduje siła gdakania uczestników. Im głośniejsze tym bliżej woreczka lub piłeczki znajduje się „lisek”. W momencie kiedy znajduje swój skarb biegnie jak najszybciej do miejsca wyznaczonego szarfą „lisiej nory”, natomiast kury starają się go złapać. Lis wygrywa jeżeli zdąży uciec przed kurami, jeżeli nie kura, która pierwsza złapała lisa zajmuje jego miejsce  

https://www.naukowiec.org/wiedza/biologia/lis_zwyczajny_2794.html

Rekin

Liczba uczestników – dowolna, najlepiej parzysta.Przybory - zbędne.  

Przebieg zabawy:Uczestnicy tworzą dwa zespoły i trzymając się za ręce biegają bardzo powoli w dowolnym kierunku. Na hasło rekin puszczają się i uciekają do bezpiecznej strefy wyznaczonej wcześniej przez prowadzącego i ponownie tworzą ławicę, zespół, który zrobi to szybciej wygrywa.  

https://www.telemagazyn.pl/film/gdzie-jest-nemo-83219/


Bieg za liderem

Liczba uczestników - dowolna.Przybory – zbędne.

Przebieg zabawy:Wybrane dziecko powadzi grupę poruszając się w tempie umożliwiającym kontynuowanie biegu przez wszystkich uczestników. Co kilka minut zatrzymuje się a przerwę przeznacza na ćwiczenia rozciągające i kształtujące.  

Papugi

Liczba uczestników dowolna.Przybory brak.  

Przebieg zabawy:
Uczestnicy jako „papugi” ustawieni dowolnie, przed grupą prowadzący, który wykonuje jedno ćwiczenie powtarzane przez resztę uczestników. Co kilkanaście sekund na sygnał prowadzącego wyznaczona osoba zamienia się miejscem z prowadzącym, który po zmianie dołącza do grupy  

https://www.kar-ma.pl/blog/jak-oswoic-papuge.html


Posiej i zbierz

Liczba uczestników – równa w zespołach.Przybory szarfy, woreczki itp.  

Przebieg zabawy"Na sygnał prowadzącego pierwszy z zespołu wykonuje skok obunóż i kładzie w miejscu lądowania swój woreczek i wraca biegiem na koniec rzędu. Kolejny rozpoczyna skok od miejsca ostatniego położonego woreczka i „sadzi” dalej tak długo, aż zespół osiągnie linię ograniczającą pole zabawy. Wtedy rozpoczynają się zbiory. Uczestnicy wykonują wieloskok jednonóż do najdalej pozostawionego przedmiotu, podnoszą go i wracają wieloskokiem na drugiej nodze. Wygrywa zespół, który szybciej posieje i zbierze swoje plony.

Pomysły zabaw pochodzą z: 
M. Cieślicka, B. Stankiewicz, R. Muszkieta. Wybrane zabawy i gry ruchowe. Poznań 2017.

Paweł Wita