środa, 13 maja 2020

Majowe ciekawostki – zimni ogrodnicy

Zimni ogrodnicy albo zimna Zośka to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla naszej szerokości geograficznej. W pierwszej połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego, następuje nad Środkową i Wschodnią Europą zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Wyż zaczyna słabnąć na rzecz niżu barycznego, a w wyniku tego zjawiska napływa zimne powietrze z obszarów polarnych.
Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadziło analizę pogody lat 1881 – 1980. Na przestrzeni 95 lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1 - 25 maja. Ciekawostką jest, że aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie badań uczeni ustalili, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja.
Zimni ogrodnicy to św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja), św. Bonifacy (14 maja) i zimna Zośka (15 maja). W tradycji ludowej został utrwalony jeszcze św. Izydor, którego święto przypada także 15 maja. Święty Izydor to patron rolników, dlatego otrzymał miano Oracza. Staropolskie przysłowia i wierzenia wskazują, że zimni ogrodnicy to ostatni moment na przymrozki. Jest to niezwykle ważna informacja dla ogrodników i botaników.
Przysłowia ludowe o zimnych ogrodnikach:

  • Święta Zofija kłosy rozwija.
  • Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.
  • Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy.


(Źródło: Wikipedia; Onet)
Maria Otręba