piątek, 22 maja 2020

Krótka historia Dnia Matki

Początki Święta Matki sięgają czasów starożytnych. Zarówno Grecy, jak i Rzymianie otaczali kultem matki – boginie, symbole urodzaju i płodności. Po kilkuwiekowej przerwie zwyczaj Święta Matki powrócił w XVII wieku w Anglii. Była to tak zwana niedziela u matki i przypadała co roku w czwartą niedzielę postu. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie Święto Matki zaczęto obchodzić po II wojnie światowej.
W Stanach Zjednoczonych Święto Matki ma nieco inną historię. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dzień Matczynej Pracy. Od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. W 1905 roku Ann Jarvis ustanowiła Dzień Matki. Zwyczaj rozprzestrzenił się na prawie wszystkie stany. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał dzień Matki za święto narodowe obchodzone w drugą niedzielę maja.
W Polsce Dzień Matki przypada na 26 maja. W tym dniu dzieci obdarowują swoje mamy laurkami, kwiatami lub innymi drobnymi prezentami. W ten sposób okazują im szacunek, miłość i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.
Kiedy obchodzony jest Dzień Matki na świecie na przykładzie wybranych państw:

Norwegia – druga niedziela lutego; 3 marca - Gruzja; 8 marca – Albania, Kosowo; czwarta niedziela Wielkiego Postu – Irlandia, Wielka Brytania; 21 marca – Egipt, Jordania, Liban; 25 marca – Słowenia; 7 kwietnia – Armenia; pierwsza niedziela maja – Węgry, Litwa, Portugalia; 26 maja – Polska. Są kraje, w których Dzień Matki świętują pod koniec roku, np. w ostatnią niedzielę listopada w Rosji, a w grudniu – Panama i Indonezja.


(Źródło: Wikipedia)
Maria Otręba