poniedziałek, 18 maja 2020

Czy warto czytać komiksy?

Zwolennicy podają pięć zasadniczych korzyści z czytania komiksów:
  1. Czytanie komiksów w języku obcym może pomóc w nauce i ćwiczeniu własnych umiejętności w tej dziedzinie.
  2. Zaletą czytania komiksów jest możliwość wykorzystania ich jako formy dobrej rozrywki. Taka lektura znakomicie się sprawdzi, np. w komunikacji miejskiej jako tzw. ,,zabijacz czasu’’.
  3. Niektóre komiksy dla dzieci są pouczające i stanowią źródło przydatnych informacji, a forma obrazkowa bardzo dobrze przemawia do młodego czytelnika. Dobrym przykładem są komiksy z serii ,,Było sobie życie’’, które opowiadają o tajemnicach ludzkiego ciała.
  4. Komiksy mogą stać się doskonałą opcją dla dzieci, które mają trudności z przeczytaniem dłuższych tekstów.
  5. W komiksie czytelnik widzi sceny i bohaterów. Jednak to nie oznacza, że nie ma miejsca dla jego wyobraźni. Wiele rzeczy i tak trzeba sobie dopowiedzieć. A więc komiksy świetnie wpływają na rozwój wyobraźni.
Z historii polskiego komiksu.
Początki komiksu w Polsce sięgają 1918 roku, kiedy powstało, po 123 latach niewoli, niepodległe państwo poleskie. Zaczęto wówczas publikować w prasie historyjki, będące połączeniem obrazków i wierszowanego tekstu. Najbardziej znane tytuły to: ,,Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia’’ oraz ,,Przygody bezrobotnego Frącka’’.
Po II wojnie światowej powstają komiksy głównie z przeznaczeniem dla małych czytelników. Hitem lat 50-tych XX wieku stał się cykl ,,Kajtek i Koko w kosmosie’’, a w następnej dekadzie dużą popularnością cieszyła się wśród dzieci seria o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Bardzo poczytne były również ,,Przygody Koziołka Matołka’’, ,,Kapitan Żbik’’, ,,Przygody profesora Filutka’’.

W XXI wieku komiksy nie tracą czytelników. Popularne obecnie tytuły to: seria ,,Rewolucje’’, ,,Jeż Jerzy’’, ,,Maczużnik’’, ,,Mikropolis’’, ,,Wilq’’, ,,Łauma’’.



Maria Otręba