piątek, 22 maja 2020

Dawno, dawno temu..... w dzieciństwie naszych rodziców i dziadków


Czas, który obecnie spędzacie w swoich domach może być świetną okazją do odkrywania historii. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądało życie dzieci 20, 40 czy nawet 100 lat temu? Czy bardzo różniło się od Waszego? Wiecie, jakimi zabawkami bawili się Wasi rodzice, a jakimi dziadkowie? A może w jakie grali gry? Zapraszam Was do podróży w czasie. Zapytajcie bliskich Wam dorosłych jak wyglądało ich dzieciństwo :)



HISTORIA ZABAWEK - PIERWSZE ZABAWKI

Jeśli myślicie, że zabawki produkuje się od niedawna to jesteście w dużym błędzie. Już 3000 lat temu dzieci w starożytnej Grecji bawiły się glinianymi grzechotkami, bączkami, kamiennymi kręglami, a nawet jo-jo. W starożytnym Rzymie piekarze piekli ciasteczka w kształcie liter do nauki czytania. Już wtedy było wiadomo, że zabawki służą nie tylko zabawie, ale i nauce.

Rynek zabawek nieprzerwanie się rozwijał (i rozwija do dziś). Zabawki były obecne prawdopodobnie we wszystkich kulturach na całym świecie. Rzemieślnicy konstruowali skomplikowane teatrzyki dla dzieci z możnych rodów, a rodzice których nie było stać na zabawki wykonywali je samodzielnie dla swoich pociech. Wielką popularnością cieszyły się lalki, koniki na biegunach, marionetki i gra w piłkę nożną.

Stosunkowo nową zabawką jest pluszowy miś (ma nieco ponad 100lat). Pluszowy miś w języku angielskim to "teddy bear". Z jego powstaniem wiąże się ciekawa anegdota. 



Morris Michton 
"...w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta, postrzelono młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadzono zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten narysował Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat sklepikarz stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie."

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zabawek z dawnych czasów, zachęcam do zwiedzania online Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

LINK 👉Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach



ZABAWKI WASZYCH RODZICÓW 

Przejdźmy do najciekawszego - czym bawili się Wasi rodzice! Poniżej zbiór najpopularniejszych zabawek z lat 80-tych i 90-tych. Zaproście rodziców do pooglądania - myślę, że usłyszycie niejedną ciekawą historię związaną z tymi zabawkami :)



Auto zdalnie sterowane
Resoraki
kot harmonijka


Trolle





Tamagotschi
Gumowe łapki


Projektor Ania - wyświetlał klisze z bajkami
kuchenka

Klik-klak
Lalki




kauczukowe piłeczki


Koraliki do szprych rowerowych

Polly pocket
Tetris

Karteczki do segregatora 


Pegasus


Jest ich oczywiście o wiele, wiele więcej. Nie zapomnijcie zapytać rodziców o ich ulubione zabawki z dzieciństwa, może mają je jeszcze gdzieś na strychu? :) 




DAWNE ZABAWY NA ZEWNĄTRZ 

Dawniej nie było w domu telewizorów, a kiedy już się pojawiły jedyną emitowaną bajką była wieczorna dobranocka. Dużą popularnością cieszyły się zabawy na świeżym powietrzu i tak głównie spędzało się czas. Jeśli nie znacie tych zabaw to zachęcam Was do spróbowania - może i Wam się spodobają?


1. KAPSLE


Bierzemy kapsle, kredą rysujemy na ziemi trasę wyścigu i na zmianę każdy z uczestników pstryka swój kapsel tak, aby pokonując całą trasę (i nie wypadając z niej) dotarł do mety (jeśli wypadnie to wraca na poprzednie miejsce albo na sam początek, w zależności od ustaleń).
2. GUMA
Dwie osoby stają na przeciw siebie w odległości około metra i między sobą mają rozciągniętą gumę do skakania, którą zahaczają za kostki. Trzecia osoba natomiast ma za zadanie, skacząc na tej gumie, wykonać bardzo konkretny, wcześniej ustalony układ. Jeśli jej się uda, zwiększamy trudność i podnosimy gumę za kolana, a później za uda. Jeśli się jednak nie uda, to zmienia się z jedną z pozostałych osób i one próbuje.
3. SZCZUR
Jedna z osób bierze skakankę (lub dwie skakanki związane ze sobą) i kręci nią nisko nad ziemią dookoła siebie, a pozostałe osoby stojące w kręgu muszą nad nią przeskakiwać. Komu się nie udało, zostawał szczurem i trafiał do środka.
4. KOLORY
Uczestnicy stoją w kręgu i rzucają piłkę, wypowiadając nazwy kolorów. Gdy padnie kolor czarny, osoba łapiąca nie powinna złapać piłki. Są za to określone kary: gracz kolejno klęka na jedno kolano, dwa kolana, siada, a potem odpada (może się “odczarować”, kiedy złapie piłkę). 

Marlena Kapica


Źródła:
https://www.galeriabukowski.pl/pl/blog/Mis-pluszowy-Teddy-historia-zabawki%2C-ktora-zainspirowala-dziecieca-kulture/13
https://www.galeriabukowski.pl/pl/blog/Historia-lalki-lalki-drewniane%2C-biskwitowe-i-szmacianki/60
https://www.blogojciec.pl/dzieci/7-podworkowych-zabaw-sprzed-ktore-warto-przypomniec-naszym-dzieciom/

Zdjęcia pochodzą ze stron:
https://www.f7dobry.com/zabawki-z-lat-80-tych-to-byly-hity-naszego-dziecinstwa/
https://www.urwis.pl/top-25-zabawek-lat-90
https://www.gandalf.com.pl/blog/zabawki-czym-bawili-sie-nasi-rodzice-i-dziadkowie/